teleszkóp1
‘(csillagászati) távcső’, ‘egymásba tolt csövekből álló szerkezet’: teleszkópos antenna, lengéscsillapító teleszkóp. | Nemzetközi szó az újkori latin telescopium nyomán, a görög téle (‘messze’) és szkopeó (‘vizsgál’) elemekből. A fenti második jelentés a korai, egy szemlencsés, kihuzatos távcsövek szerkezetére emlékeztet.
Kategória: Műszaki tudományok
Eddig összesen 2 javaslat érkezett erre a szóra, és 2 hozzászólás. Ha arra érdemes, oszd meg másokkal!
- • égcső
Tetszik?Igen/Nem/Jelentem (4 igen, 1 nem)
- • Az első, biztosan létező égcsöveket Hollandiában készítették 1608 körül.
- • égbelátó
Tetszik?Igen/Nem/Jelentem (14 igen, 32 nem)
- • "Barinkai tanár úr egyszer az év vége felé azzal lépett be az iskolába:-aki az idén a legderekabb legény lesz közületek, az kap tőlem egy égbelátót."(Móra Ferenc: Kincskereső Kisködmön)
#2Pásztor István
Az égbelátó nagyon jó szó. Kiváló szinoníma, de nem feltétlenül a teleszkópra. Inkább a csillagászati távcsőre. A Barinkai tanár úr-féle égbelátót is ilyen értelemben használja Móra. Ennek ellenére az égbelátó teljesen alkalmas arra, hogy használjuk a napi beszédben. Én legalábbis így látom. Egyetértve az előttem szólóval, miszerint jó lenne, ha egy szakember is megszólalna a kérdésben.
#1Fehér József
2019-05-01 19:59:38
Nálam az "égbelátó" minimum necces. A szó ugyanis vertikalitást sugall, ami a felhasználást illeti. Hiszen az égbe akarunk látni vele, tehát fölfelé kell tartanunk, holott a teleszkóp a horizontális képalkotás eszközeként is értelmezhető. Lásd teleszkóp-kamera. Én azonban laikusként érzem így. Kíváncsi vagyok, egy optikai (fotózási), illetve csillagász szakember mindenről hogyan vélekedik.